قفل پستچی وسیله ای است که به کمک آن می توان برای میزان باز شدن درب منزل محدودیت ایجاد کرد. این محدودیت به این دلیل ایجاد می شود که هیچ فردی نتواند وارد منزل شود.

خانه به عنوان مکانی برای کسب آرامش به حساب می آید. واضح و مبرهن است که افراد تلاش می کنند تا محیطی امن و آرام برای خانواده خود فراهم کنند. افراد تمام تلاش خود را انجام می دهند تا هیچ مشکل و مزاحمتی برای افراد خانواده در طول زندگی در آن مکان ایجاد نشود.

راه های متفاوتی برای افزایش امنیت خانه وجود دارد. در مقاله ۱۳ گام مهم برای بالا بردن امنیت خانه برخی از این راهکار ها شرح داده ایم.

یکی از اصلی ترین این راه ها، استفاده از درب ضد سرقت است. البته روش هایی برای بالا بردن امنیت این درب ها نیز وجود دارد، نظیر قفل پستچی که در این مقاله به طور کامل شرح خواهیم داد.

قفل پستچی درب

قفل های پستچی نسل قدیم

درست است که این قبیل قفل ها، در گذشته نیز وجود داشته اند ولی عملکرد و ساختار آن ها در طی سال ها تغییر کرده است.

زنجیر پشت درب

قفل های پستچی نسل قدیم به صورت زنجیری میان درب و چهارچوب قرار می گرفتند که به همین دلیل به آن ها زنجیر درب نیز می گفتند.

این قفل ها بسیار ساده بودند بگونه ای که به سادگی و از بیرون با یک حرکت افقی می شد آن ها را باز کرد و وارد خانه شد. از لحاظ امنیتی کارکرد خاصی نداشتند و با یک ضربه ساده پاره و یا از جا خارج می شدند.

زنجیر پشت درب

قفل پازلی

نسل بعدی قفل های پستچی موجود در بازار، قفل های پازلی بودند. این نوع قفل به عنوان یک طراحی مدرن و لوکس شناخته می شود. برای آزاد سازی قفل های پازلی می بایست در پشت درب، پازل مارپیچی را حل کرده و قفل را باز کنید. با اینکه این قفل ها برای افرادی که خارج از منزل بودند، به سادگی قابل باز شدن نبود ولی به دلیل طراحی مارپیچی آن ها، باز و بسته شدن قفل ها برای افراد در منزل نیز آسان نبود و هنگامی که افراد عجله داشتند برای آن ها مشکل ایجاد می کرد.

با توجه به دلایل گفته شده با اینکه این قفل ها امنیت بالاتری را نسبت به مدل زنجیری و ساده خود تضمین می کردند ولی نتوانستند جایگاه خوبی در بین خریداران و مشتریان شان ایجاد کنند.

قفل زنجیری پازلی

جدیدترین مدل قفل پستچی

یکی از به روز ترین مدل های قفل های پستچی حال حاضر موجود در بازار، قفل های پستچی درب های ضد سرقت می باشد. مکان نصب این قفل ها درست پایین تر از قفل های اصلی درب های ضد سرقت می باشد و با اینکه آن ها نیز در پشت درب نصب می شوند ولی از لحاظ کارکرد تفاوتی اساسی با نسل های قبلی خود دارند.

قفل های پستچی نسل جدید با اینکه شبیه قفل های زنجیری به سادگی باز و بسته می شوند اما معایب دو قفل قبلی در آن ها وجود ندارد بگونه ای که اولا افراد بیرون از منزل توانایی باز کردن آن ها را ندارند، ثانیا کار با آن ها برای افراد در منزل بسیار سهل و آسان است. به عبارتی سازندگان آن ها با شناسایی و حذف معایب نسل های قدیمی تر توانستند نمونه بسیار موفقی را روانه بازار کنند.

علت نامگذاری این محصول

کارکرد قفل های پستچی درب های ضد سرقت بدین صورت است که به درب اجازه می دهند فقط در حد ۱۰ سانتی متر باز شود. از فضای ایجاد شده بین درب و چهارچوب آن می توان برای رد کردن بسته های کمتر از ۱۰ سانتی متر استفاده کرد.

نحوه کار و عملکرد

نحوه عملکرد آن نیز بدین صورت است که هنگام بسته بودن درب می بایست دستگیره آن را بچرخانید تا فعال شود و به درب اجازه باز شدن بیشتر از ۱۰ سانتی متر را ندهد و برای غیرفعال کردن آن نیز درب را بسته و دستگیره را در خلاف جهت بچرخانید. به همین سادگی می توانید امنیت خانه خود را یک قدم بالاتر ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید