قفل شب بند قفلی است که بدون نیاز به کلید می توان درب را با آن قفل کرد. قفل شب بند تاریخچه بلندی دارد و از دیر باز یکی از قطعات درب های ورودی بوده است. در طول سال ها انواع مختلفی از قفل شب بند تولید شد که هر کدام کاربرد خود را داشت. در این مقاله به بررسی دلایل استفاده، انواع و تاریخچه این قفل ها می پردازیم.

دلیل استفاده از قفل شب بند چیست؟

بسیاری از درب های امروزی دارای قفل شب بند هستند. اما دلیل وجود چنین قطعه ای در درب در دو کلمه امنیت و راحتی خلاصه می شود.

فرض کنید زمانی که خانه هستید می خواهید درب را قفل کنید. قفل شب بند این امکان را به شما می دهد که بدون نیاز به کلید و صرف زمان برای پیدا کردن کلید، درب را قفل کنید. بنابر این راحتی کاربر یکی از دلایل اصلی تولید این قفل بشمار می رود.

اما چرا زمانی که در خانه هستیم باید درب را قفل کنیم؟ تفاوتی ندارد که شما درب معمولی داشته باشید یا درب ضد سرقت، تا زمانی که درب را قفل نکرده باشید درب تنها با یک زبانه ساده بسته شده است. بنابر این هر نوع درب که داشته باشید و آن را قفل نکرده باشید، بوسیله کارت باز خواهد شد.

ضروری بودن قفل کردن درب پس از ورود یکی از دلایل استفاده از قفل شب بند است. بنابر این، قفل شب بند را به ساده ترین شکل ممکن تولید کرده اند که کاربر همیشه از آن استفاده کند.

انواع قفل شب بند بر روی درب های ضد سرقت

قفل شب بند

بطور کلی در حال حاضر دو نوع قفل شب بند بر روی درب های ضد سرقت استفاده می شود.

یک نوع آن به این شکل است که تنها از داخل بسته می شود و جای کلید از بیرون درب ندارد. این قفل ها برای زمانی که خانه هستید مناسب هستند.

اما مشکلی که برخی از مدل های این نوع قفل دارند این است که به هیچ وجه با کلید خانه درب باز نمی شود. یعنی اگر کسی خانه باشد و این نوع قفل را ببندد دیگر درب از بیرون باز نمی شود. حالا اگر برای کسی درون خانه مشکلی پیش بیاید دیگر هیچ فردی با کلید هم نمی تواند درب را از بیرون باز کند که این مشکل بزرگی است.

اما نوع دیگر این قفل ها به صورتی است که از سمت دیگر درب جای کلید دارد. این گونه از قفل های شب بند بجز نداشتن مشکل نوع بالا، حسن دیگری هم دارند. در صورت داشتن چنین قفلی زمانی که از خانه خارج می شوید، دو قفل دارید که می توانید آن ها را قفل کنید و این یعنی امنیت بیشتر.

می بایست توضیح داده شود که یکی از روش های سرقت و باز کردن درب، باز کردن قفل درب است. بازکردن قفل درب به چندین روش صورت می پذیرد. تخریب قفل بواسطه ضربه، استفاده از اسید، دریل کردن و تعویض مغزی قفل، همگی روش هایی است که سارقین برای باز کردن درب از آن استفاده می کنند.

بنابر این استفاده این نوع قفل، یک قفل اصلی را به درب شما اضافه می کند و مدت زمان باز کردن درب را دو برابر می کند. در قسمت راهنمای خرید می توانید در مورد قفل های گاوصندوقی و ایمنی این قفل ها بیشتر مطالعه کنید.

تاریخچه این قفل ها

قفل زنجیری

در گذشته اگر به یاد داشته باشید تمام درب ها قفل های زنجیری هم داشتند. این قفل ها همان کار قفل شب بند را انجام می دادند.

قفل های زنجیری به نام قفل پستچی هم معروف بودند، یعنی برای درب محدودیتی ایجاد می کردند که درب تنها به اندازه دریافت یک بسته باز شود نه بیشتر.

در کنار قفل زنجیری قفل شب بند پادری هم به بازار آمد. یک قفل که بواسطه محکم شدن در پای درب اجازه باز شدن درب را دیگر نمی داد. انواع امروزی تر این نوع قفل هم تولید می شود که می توانید با جستجوی door jammer انواع آن را در گوگل بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید