حفاظ آکاردئونی یا درب ضد سرقت؟ این پرسشی است که شاید شما هم قبل از خرید هر کدام به ذهنتان رسیده باشد.

مهم ترین فاکتور برای افزایش امنیت خانه، ارتقاء امنیت درب ورودی است. راه های زیادی برای افزایش امنیت خانه وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با این موارد می توانید مقاله 13 گام مهم برای بالا بردن امنیت خانه را مطالعه کنید.

در این مقاله ما قصد داریم دو محصول برای حفاظت از درب ورودی یعنی درب ضد سرقت و حفاظ آکاردئونی را بررسی کنیم. مزایا و معایب این دو محصول متفاوت را نقد و بررسی می کنیم تا انتخاب بهتری داشته باشید.

درب ضد سرقت

درب ضد سرقت یکی از انواع درب ورودی است که به منظور جلوگیری از سرقت تولید شده است. ساختار این محصول به دلیل مقابله با روش های جدید سرقت، هر چند سال بروز رسانی می شود.

این درب ها در برابر اهرم و دیلم که معمولا برای باز کردن درب توسط سارقین استفاده می شود، مقاوم هستند. معرفی و بیان ویژگی های این مدل درب ها بطور کامل در این مقاله امکان پذیر نیست. اگر قصد خرید این محصول را دارید حتما قبل از خرید مقاله راهنمای خرید درب ضد سرقت را مطالعه کنید.

درب ضد سرقت کلاسیک دو قاب

بررسی نقاط قوت و ویژگی های درب ضد سرقت

درب های ضد سرقت ویژگی های زیادی دارند. قابلیت هایی که کمتر به آن ها پرداخته شده است. ویژگی هایی مانند عایق صوتی، انرژی و گرد و غبار که در اینجا بخشی از این قابلیت ها را ذکر می کنیم.

مقاومت و امنیت بالا

این درب ها همانند نامشان امکان ورود سارقین را بسیار کم کرده اند. همین امر نشان می دهد در برابر عواملی نظیر ضربه و فشار بسیار مقاومت اند و به سادگی با ابزار آلاتی مانند اهرم، دیلم و یا با کمک زور و فشار زیاد امکان باز کردن آن ها وجود ندارد.

طول عمر بالا

کیفیت بالای متریال استفاده شده برای ساخت این درب ها، موجب دوام بالا و طول عمر بسیار زیاد این محصول شده است. توجه داشته باشید که درون این محصول میزان زیادی آهن و چوب بکار رفته است. از آنجا که درب استهلاک ندارد، بسیاری از افراد در طول عمر خود تنها یک بار این محصول را خریداری می کنند. مگر آنکه ظاهر درب توسط سارقین مخدوش شود و یا برای تغییر دکوراسیون بخواهید درب جدیدی بخرید.

عایق صوت، انرژی و گرد و غبار

یکی دیگر از مزیت های استفاده از این درب ها، حفظ انرژی محیط در تابستان و زمستان و جلوگیری از اتلاف و هدر رفت انرژی است. درب های ضد سرقت عایق بسیار مناسبی در برابر صوت نیز هستند. همچنین در صورت داشتن درزگیر ماشینی، می توانند در مقابل گرد و غبار نیز یک عایق مناسب باشند. همین امکانات باعث محبوبیت آن ها در عصر آپارتمان نشینی شده است.

دارای سیستم هشدار

درب های ضد سرقت این امکان را دارند که سیستم ضد هشدار بر روی آنها نصب شود و به محض اینکه فردی قصد ضربه یا تخریب یا فشار بیش از حد به درب را داشت، آلارم آن به صدا در بیاید.

حفاظ آکاردئونی درب

حفاظ آکاردئونی یا درب آکاردئونی یا درب کشویی یک درب امنیتی است که در مقابل درب ورودی قرار گرفته و هدفش حفظ امنیت منزل است. این حفاظ ها در دو مدل یک تکه و آکاردئونی در بازار موجود هستند.

یکی از پر استفاده ترین مکان ها برای این مدل از حفاظ ها، ساختمان های کوچک با راه پله های باریک هستند. زیرا که این حفاظ ها می توانند در قاب در ورودی نصب شوند و به فضای اضافه ای برای نصب احتیاج ندارند.

حفاظ آکاردئونی در واقع مجموعه ای از تسمه های فلزی است. این تسمه ها توسط پیم های فلزی به هم وصل می شوند و در قاب فلزی جای می گیرند. به همین دلیل حفاظ های آکاردئونی امنیت کمتری نسبت به حالت یک تکه دارند. زیرا به سادگی با قیچی، اهرم و یا حتی با باز کردن پیم ها امکان سرقت از آن ها وجود دارد.

حفاظ آکاردئونی

بررسی معایب حفاظ آکاردئونی

یکی از معایب حفاظ آکاردئونی این است که صاحب خانه با بستن حفاظ به سارقین اعلام می کند که در حال حاضر کسی در منزل نیست. معمولا وقتی دزد ها قصد سرقت داشته باشند، در اولین مرحله تلاش می کنند بفهمند که خانه در چه زمان هایی خالی است. با بستن حفاظ آکاردئونی به سادگی زمان های عدم حضور در منزل برای سارقین مشخص می شود.

با توجه به مشکل گفته شده، دیگر امکان استفاده از چراغ های تایمر دار برای بالا بردن امنیت وجود ندارد.

استفاده از چراغ تایمر، یکی دیگر از روش های بالا بردن امنیت منزل می باشد. چراغ تایمر وسیله ایست که می تواند در ساعات مشخصی روشن و خاموش شود.

یکی از پر کاربرد ترین زمان ها برای استفاده از این چراغ، هنگام مسافرت است. یکی از پرکاربردترین مکان ها برای استفاده از این چراغ، کنار پنجره ایست که از بیرون منزل دید داشته باشد.

مثلا می توانید تنظیم کنید که این چراغ  به محض تاریک شدن هوا روشن و در ساعت ۱۲ شب خاموش شود. البته می شود از چراغ هایی با تکنولوژی اینترنت اشیا نیز برای فریب سارقین استفاده کرد. مزیت این مدل نسبت به مدل تایمر دار کنترل دستی این چراغ به وسیله موبایل است. بنابر این هر لحظه از هر جا می توانید آن را کنترل کنید.

مشکل دیگر حفاظ آکاردئونی ظاهر بسیار بد و خشن این محصول است. ظاهر این محصول آنقدر بد است که در برخی ساختمان ها مدیریت ساختمان اجازه نصب چنین حفاظی را نمی دهد.

بررسی مزیت های حفاظ آکاردئونی

حفاظ های آکاردئونی در کنار معایب، مزایای خود را نیز دارند. در این بخش به بررسی مزایای این نوع حفاظ ها می پردازیم.

اشغال حداقل فضا

همانطور که در بالا اشاره کردیم این حفاظ ها فضای بسیار کمی اشغال می کنند. یکی از دلایل محبوبیت آن ها نیز همین مورد است. برخی نیز به دلیل امکان باز شدن و بستن، از این حفاظ برای پنجره ها استفاده می کنند.

طول عمر مناسب

بر خلاف ظاهر ظریف و شکننده اینگونه درب ها، حفاظ های آکاردئونی در صورتی که به صورت استاندارد تولید شوند طول عمر بسیار زیادی خواهند داشت.

قیمت مناسب

با توجه به طراحی این مدل درب ها، معمولا مواد کمتری برای ساخت آن ها نسبت به سایر حفاظ ها و یا درب ضد سرقت استفاده می شود، به همین دلیل هم قیمت پایین تری دارند.

نتیجه گیری

اگر شما می خواهید حفاظ آکاردئونی خرید کنید، به چند نکته توجه کنید:

  • اخیرا سرقت از منازل در حضور صاحب خانه بیشتر شده است. سارقین با آگاهی قبلی از این که چه ساعاتی خانم خانه تنها است. همچنین در مواردی که اطلاع دارند صاحب خانه پیر است، اقدام به سرقت در حضور صاحب خانه می کنند. بنابراین لزوم داشتن درب ضد سرقت اجتناب ناپذیر است. و خرید حفاظ آکاردئونی برای یک درب ضعیف یک اشتباه بزرگ است.
  • در کنار این موارد امنیت حفاظ آکاردئونی در حد درب های ضد سرقت استاندارد نیست و این دو از این جهت قابل مقایسه نیستند. البته باید توجه داشته باشید که درب های ضد سرقت تقلبی نیز در یک الی دو دقیقه باز می شوند.
  • اما در بسیاری از موارد مانند برخی پارکینگ ها می توانید از حفاظ استفاده کنید. حالا می تواند حفاظ یک تکه باشد و یا آکاردئونی باشد.
  • شما می توانید برای یک درب ضد سرقت حفاظ آکاردئونی نیز تهیه کنید. همین که سارقین متوجه شوند برای ورود به یک منزل به زمان زیاد احتیاج دارند، از سرقت آن خانه منصرف می شوند. در بسیاری از موارد تلاش ناموفق سارقین برای باز کردن یک درب ضد سرقت، تنها موجب تخریب ظاهر درب می شود. بنابر این حفاظ آکاردئونی می تواند از ظاهر درب ضد سرقت شما اینطور محافظت کند.

دیدگاهتان را بنویسید